+421 37 6522 523
+421 915 774 213
+421 903 722 734
Pondelok - Piatok:
09:00 - 12:00
a 13:00 - 15:00
Bombovo
Novozámocka 230
949 01 Nitra

Tábory pre teenagerov – pozor na ich výber

S teenagermi to vie byť občas poriadne ťažké, ale jednu výhodu pre rodičov tento „detský“ vek určite má. Zvládnuť s nimi letné prázdniny je rozhodne jednoduchšie. Nevyžadujú si totiž neustály dozor dospelého a zdĺhavé plánovanie, kde strávia čas, kým vy sedíte v práci. To však neznamená, že je vhodné nechať ich napospas sebe samým, kope voľného času či nude. Aj cez prázdniny potrebujú zmysluplné aktivity, spoločnosť iných a primeranú zábavu. Letné tábory sú  preto pre tínedžerov ako stvorené. Na čo si dať pozor pri ich výbere?

 

 

Vaša predstava nie je jeho predstava

Názorové rozdiely medzi deťmi a ich rodičmi nie sú ničím nezvyčajným. Vy si myslíte jedno, dieťa druhé, vy chcete toto, dieťa niečo iné. Vaše predstavy o tom, aké by malo byť, čomu by sa malo venovať sa veľakrát rozchádzajú s tým, po čom túži dieťa. Obzvlášť v teenagerskom veku, kedy sa dieťa začína viac držať názorov kamarátov ako tých vašich, to môže u vás vyzerať ako na bojisku.

 

Ak ste sa už zhodli na tom, že pôjde do tábora, prvým predpokladom pre jeho spokojnosť je dovoliť mu podieľať sa na výbere tábora.  Netlačte ho do niečoho, čo mu je proti „srsti“. Tábor má byť pre neho pohodovým pobytom, nie trestom. Zameranie táborov je rôzne. V jednom sa tínedžeri venujú viac športu, v inom vzdelávaniu, v ďalších zase prírode, kreatívnej tvorbe či rôznym záujmovým aktivitám.  Máte teda dosť široký výber, aby ste našli taký tábor, ktorý svojimi aktivitami zaujme vás, a zároveň upúta násťročného.

 

 

Vyhnite sa pri výbere rutine

Prázdniny sú pre teenagera ako dovolenka pre rodiča. Všetci sa tešíme, keď vypadneme z bežného kolobehu a môžeme tráviť čas podľa ľubovôle. Tábor by mal byť príležitosťou na zmenu. Nové prostredie, nové tváre a nové aktivity. Vymaniť sa z kruhu dobre poznaného a stereotypov môže mať veľký prínos pre nadobudnutie iného pohľadu na vec, pre opätovné získanie chuti do pestovania záujmov, ktoré nás prestali vplyvom rutiny baviť a podobne.

 

Ak je váš teenager znudený, nemusí to znamenať, že nemá čo robiť. Nuda je aj stav, kedy sa nedokážeme nadchnúť pre žiadnu aktivitu, aj keby sme chceli. Príčiny, ktoré dieťa doviedli k tomuto znudenému štádiu, môžu byť rôzne a prejavujú sa tiež rozličnými spôsobmi (nespokojnosťou, zlou náladou, pocitmi zbytočnosti, únavy, zníženou pozornosťou). Zlé na nude je, že vyústiť môže do neželaných akcií a vzniku rôznych závislostí.

 

Preto je dobré mať na zreteli pri výbere tábora aj „preventívny“ charakter a vyberať z ponuky také, ktoré ponúkajú teenagerovi aj niečo odlišné od bežne vykonávaných činností počas roka, prípadne premieňajú bežné činnosti na dobrodružstvo (pozrite napríklad Selfie mániu, kde hrá jednu z hlavných úloh mobil či notebook). Tábor je priestor pre zažívanie nového.

 

 

Nie je program ako program

Ak máte jasno v tom, akého zamerania tábor bude, určite sa treba pozrieť bližšie aj na jeho program. Teenageri by mali mať dostatok rozličných aktivít a v prípade vzdelávacieho charakteru tábora aj profesionálnych lektorovodborných inštruktorov. Tábor má byť miestom, kde sa čas trávi zmysluplne, no pritom nesmie chýbať zábava. Venujte teda pozornosť aj avizovaným činnostiam počas dňa a večerov. Dobrý táborový program (viď napríklad Wood kemp Teenager) musí spĺňať viacero kritérií ako pestrosť aktivít, pútavosť a atraktívnosť, potenciál rozvíjať rôzne schopnosti či zručnosti účastníkov, kolektívny charakter, dostatočný priestor na vybitie energie aj oddych. Nie, nuda sa nepripúšťa.

 

 

Rozumej mojej reči

Ďalším dôležitým rozhodujúcim faktorom pri výbere letného tábora sú animátori. Najmä pri teenageroch. Sami ako rodičia isto viete, že dorozumieť sa s nimi môže byť riadna drina, v slovníku majú mnoho slov, ktorým nerozumiete a väčšina ľudí nad štyridsať rokov sú pre nich starci, ktorí vyšli z módy a nechápu dobu.

 

Preto by sa o vašich teenagerov v tábore mali starať najmä mladší ľudia, ktorí im rozumejú, majú skúsenosti s komunikáciou s dospievajúcimi a dokážu u nich zároveň vzbudiť prirodzený rešpekt. Nie cestou zvýšeného hlasu či príkazmi, ale cestou kamarátstva, spoluúčasti na táborových aktivitách a naladenia sa na jednu pocitovú vlnu. Je dobré teda neprehliadať pri výbere tábora tých, ktorí budú mať deti na starosti. Tiež platí, že ak je do tábora pozvaný nejaký hosť, známa osobnosť, mala by byť blízka hlavne účastníkom tábora (napr. Fest Animátorfest so Zverinom), nie ich rodičom.

 

 

Rokmi overená a dôveryhodná

Dostatok informácií by ste mali mať aj o organizátorovi letného tábora. Ako dlho pôsobí na v tejto oblasti? Má dlhoročné skúsenosti, školený tím? Poskytuje všetky relevantné informácie? Aké sú recenzie od rodičov a násťročných účastníkov táborov? Vie sa organizátor prispôsobiť špeciálnym požiadavkám (napríklad na stravu)? Všetky tieto otázky by mali viesť k jednoznačným odpovediam, ktoré vás presvedčia o dôveryhodnosti organizátora.

 

Čo si myslí váš teenager o letných táboroch? Má v pláne ísť do tábora, alebo o tábore nemôže byť ani reč? Podľa čoho sa rozhodujete vy, kam pôjde? Potešíte nás, ak nám napíšete o vzťahu vašich teenagerov k táborom na facebooku.

 

Ak bol tento článok pre Vás užitočný, nezabudnite lajknúť náš Facebook